SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

Göze hitap eden bir web tasarımından daha ne beklenebilir? Elbette arama motorlarına da hitap ediyor olması… Bugün ise kullanıcı deneyimi, tasarım trendlerinin gölgesinde kalan veya ihmal edilen bir konudur. Sebebi ise basit: SEO ile kullanıcı deneyimi arasında ilişkilendirme yapamayan web tasarım uzmanları. Artık web tasarımı kavramı yerine, ihtiyacı daha iyi tanımlayan SEO uyumlu web tasarım kavramı üzerinde yoğunlaşmak daha doğru bir seçenek. Peki bir web tasarımında SEO etkisi nedir, nelerden oluşur?

SEO Uyumlu Web Tasarımı Nedir? Ne Değildir?

Arama motorları, kullanıcı deneyimine önem veren algoritmalara sahiptir. Arama yapıldığı zaman en alakalı sayfaları listeler ve verimli bir eşleşme performansı arama motoru kalitesini ön plana çıkaran etkili bir kriterdir. Burada web site sahibini ilgilen nokta; eşleşme, alakalık düzeyi, mobil uyumluluk ve daha farklı kriterleri içeren ve arama motorları yönergesi olan SEO kurallarına uymaktır. Aksi halde hiçbir aramada siteniz tetiklenmez ve SERP denilen listede web siteniz yer almaz.

SEO uyumlu web tasarımın temel amacı, arama motorlarında yüksek performans sunma potansiyeline sahip web siteleri oluşturmaktır. Dolayısıyla kullanıcı deneyimi odaklı algoritmalara sahip arama motorları kuralları dikkate alınarak, web tasarım projelerine yön verilmesi gerekir. Salt estetik kaygılarla yola çıkılması ve hiçbir SEO kuralı dikkate alınmadan yapılan tasarımdan hedeflenen verimin alınması güç olabilir.

Kurumsal web site tasarım çalışmasında ilgili sektördeki tasarım trendlerinden yararlanılabilir. Kurum renkleri de ön plana çıkarılabilir. Nihayetinde eşsiz bir web site sunumu oluşabilir. Ama zayıf SEO performansı nedeniyle tasarımda yakalanan ivmenin bir anlamı söz konusu olmaz.

SEO Uyumlu Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel web tasarım ile ilk tasarım aşamasından son teslim anına kadar her şey eksiksiz ve noksansız bir şekilde ortaya konulabilir. Ancak SEO performansı ve bu noktadaki önemli dinamiklerin kontrol çok daha önemlidir. Çünkü bir web sitesindeki tasarımsal aksaklığı veya menülerdeki bozukluğu herkes görür ve rapor edebilir. SEO konusundaki performans ölçümünü ise arama motorları ve SEO uzmanları haricinde kimse anlayamaz. Bu da, göze çok iyi hitap eden bir sitenin arama motoru tarafından “okunamayan” site olarak bir kenara not edilmesine neden olur.

SEO uyumlu web tasarımında öne çıkan bazı kriterler…

  • SEO uyumlu web tasarımı yaparken hassas noktalardan biri yeni nesil tasarım ve kodlama dili kullanmaktır. Arama motorları tarafından kabul edilmeyen veya okunamayan kodlara sahip web sitelerinde SEO sorunları yaşanabilir. Bu nedenle WC3 standartlarına uygun, HTML 5 ve CSS 3 gibi kodlama yapısının tercih edildiği bir çalışma söz konusu olmalıdır.
  • En çok bilinen ve önem verilmesi gereken bir diğer kriter ise mobil uyumluluk. Bu noktada mobil site yerine, responsive özelliklere sahip bir yapı oluşturmak çok daha önemlidir. Mobil uyumluluk konusunda kullanıcı deneyimi açısından ön plana çıkan noktalar ise; site navigasyonu, içerik punto, görsel ve hızlılık.
  • Arama motorlarının kullanıcı deneyimi sağlamak açısından önem verdikleri hızlılık, kesinlikle dikkate alınması gereken bir konudur. Bir site sayfasının yavaş açılmasının birden çok nedeni var. Ancak bu konuda ilk dikkate alınan tasarımsal etkiler. Özellikle verimli oluşturulamayan HTML yapısı, gereksiz kullanılan CSS ve JavaScript dosyaları, hızı olumsuz şekilde etkiler.
  • iFrame ve flaş kullanımından olabildiğince kaçınmak, sitemaps, robot.txt oluşturma, Google puntolarına yer verme, yerel bazlı sunucular, permalink yapısı ve headings etiket mimarisini düzenlemek de SEO performansını olumlu etkileyen konular arasında yer alır.

Özet olarak, web tasarım hizmeti alırken önceliklerinizi SEO uyumluluk olarak belirleyin. Elbette sektör dinamiklerine yakışan bir tasarım da önceliklerinizden biri olabilir. Nihayetinde profesyonel sonuçlar elde edebilmek için arama motoru dostu web sitelerinin aynı zamanda sade ve estetik olması da bir gereklilik.

 

Hemen Ara