WordPress Nedir? Neden Bu Kadar Popüler?

wordpress temalari

WordPress Nedir?

WordPress, tüm web sitelerinin yaklaşık %38’ine güç veren, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. Bir içerik yönetim sistemi veya CMS, kullanıcıların minimum teknik bilgi ile bir web sitesinde içerik oluşturmasına ve yönetmesine yardımcı olan bir yazılımdır.

“Temel WordPress yazılımı basit ve öngörülebilir, böylece kolayca başlayabilirsiniz. Ayrıca büyüme ve başarı için güçlü özellikler sunuyor.” – WordPress.com

Kısacası, WordPress güçlü bir web sitesi oluşturmanın güvenilir bir yoludur.

WordPress’in kurulumu kolaydır ve kurulduğu gibi işlevsellik ile birlikte gelir. WordPress’in temel özellikleri, sayfalar, blog gönderileri, gezinme ve kullanıcı yönetimi içeren bir web sitesi kurmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Ancak WordPress’in gerçek gücü, önceden oluşturulmuş Temalarla hızlı bir şekilde güzel bir web sitesi tasarlamak ve isteğe bağlı Eklentiler ile inanılmaz işlevsellik eklemek için kapsamlı seçeneklerdir.

Bu yazıda aşağıdakiler dahil olmak üzere WordPress’in en temel özelliklerini inceleyeceğiz.

  • WordPress’in tarihi ve popülerliği
  • Kolayca sayfa ve yazı oluşturma
  • İstediğiniz temayı kullanabilme
  • Eklentilerle temayı genişletme

WordPress Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

WordPress, Sözcü, ShiftDelete, Technopat gibi Türkiye’de otoriter ve yaklaşık yarım milyar başka web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

Not: Bir sitenin WordPress kullanıp kullanmadığınıöğrenmek için Sayfa Kaynağını Görüntüleyebilir ve “WordPress” veya “wp-” için arama yapabilirsiniz. “wp-includes” veya “wp-content” gibi dizinler görürseniz, site WordPress kullanıyor demektir.

WordPress, her gün açılan 500’den fazla yeni siteyle hala deli gibi büyüyor.

Son üç yılda, WordPress’in web sitelerini destekleyen yazılım pazar payı, 2019’daki %27,3’ten 2020’de %35,2’ye yaklaşık %8 arttı.

WordPress’in popülaritesinin ana sebeplerinden biri, ücretsiz olmasıdır. WordPress, GPLv2 kapsamında lisanslanmıştır, yani herkes tarafından kullanımı ve değiştirilmesi ücretsizdir.

WordPress Sayfa Oluşturma

WordPress ile kolayca sayfa oluşturabilirsiniz. Sayfalar, hızlı bir şekilde web sayfaları oluşturmanıza olanak tanır. Bu içerikleri,alanadınız.com/newpage adresinde web sayfaları oluşturabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise, admin panelinde sol tarafta gözüken yazılar kısmından “yeni ekle” kısmına basarak ekleyebilirsiniz.

wordpress sayfa nasıl eklenir

 

 

 

WordPress, yazı ve görüntüyü harika gözüken bir web sayfasına hızla çevirmek için kullanabileceğiniz yerleşik bir düzenleyiciye sahiptir. Düzenleyici, içeriğin hizalanması ve düzenlenmesi konusunda endişelenmek yerine oluşturmaya odaklanabilmeniz için “bloklar” ile oluşturulmuştur.

Varsayılan olarak gelen Düzenleyici çok iyi olsa da, Eklentiler ile geliştirilebilir ve hatta Elementor, Visual Composer veya WP Bakery gibi içeriği görsel bir şekilde sürükleyip bırakmayı kolaylaştıran içerik oluşturucularla oluşturulabilir. WordPress’in güzelliği, sınırsız şekilde özelleştirilebilir olmasıdır.

WordPress Temaları

wordpress temalariWordPress sitenizi kurduktan sonraki adım bir Tema bulmaktır veya seçmektir.

ema, bir WordPress web görünümünü ve işlevselliğini tamamlayan bir tasarım düzenidir.

WordPress, standart bir Tema ile yüklenmiş olarak gelir, ancak çok az sayıda web sitesi bu Temayı kullanır.

Temalar, WordPress kullanıcılarının çok hızlı bir şekilde mükemmelgözüken bir web sitesine sahip olmalarını sağlar. Gunaymedya.com gibi harika web sitelerine sahip olabilirsiniz.

Bir WordPress web sitesi oluşturmanın en iyi kısımlarından biri, tasarım ve seçeneklerin çeşitliliği nedeniyle bir Tema seçmektir. Binlerce tema mevcut. Ücretli veya ücretsiz olarak bu temaları kullanabilirsiniz.

WordPress Eklentileri

wordpress eklentileriWordPress’te 60.000’den fazla Eklenti vardır. WordPress Eklentileri, temel içerik yönetim sisteminin işlevini arttıran PHP dosyalarıdır. Sitenize tamamen yeni özellikler ekleyebilirler.

Eklentiler kişisel geliştiriciler ve şirketler tarafından geliştirilmiştir. Genellikle ücretsizdir ve çoğunun premium sürümleri vardır.

Çok fazla eklentinin güncellemelerini kontrol etmek zor olacağından, ihtiyacınız kadar eklentiyi yüklemenizi tavsiye ederim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım keyif almışsınızdır. Daha fazlası için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Gunaymedya.com Wordress Hizmetleri

Hemen Ara